Rapoo- It solutions & Corporate template

אתר הנצחה לתושבי הישוב .
יהי זיכרם ברוך...

דף הנצחה לפריש נעמי "מדי" ז"ל
(03/06/1926 - 29/01/2015)     (  -  )

נעמי "מדי" פריש נולדה ב-03.06.1926.
היא עלתה ארצה מרומניה והצטרפה לקיבוץ ב-1946.
היא היתה נשואה למישו והיו להם שלושה בנים, אילן, עומרי ואודי.
מדי נפטרה ב-29.1.2015
29.01.15

מדי

מדי (נעמי) נולדה בשנת 1926 בבוחוש במולדוביה לקרול וויצ'יה חיימזון . אביה היה בעל עסק מכובד לאספקת נפט ומוצריו ואמה ניהלה בית בורגני מבוסס, מדי סיפרה שפלאי הטכנולוגיה , הטלפון והאמבטיה , הותקנו הראשונים בביתם בעיר הקטנה והיוו סנסציה ועלייה לרגל, אביה היה נוסע למפעל עם כרכרה וסוסים לבנים שהיו בראשותם – מותרות אמיתיים. מדי העידה על עצמה שהיתה ילדה מפונקת ושמחה.

בביתם הגדול והמרווח גרה גם אם אביה – סבתה שטיפלה בילדים כל אימת שהוריה היו מחוץ לבית. בגיל 8 נרצחו הוריה של אמה בשוד שארע בביתם והמשפחה ההמומה עברה לבוקרסט. מדי למדה בבית ספר "נוטרדם" , שהיה בית ספר קתולי שנוהל ע"י נזירות ונחשב ליוקרתי ביותר, היא אהבה מאד את המקום הנוקשה והמחמיר בגין הסדר , האסטטיות והיופי שלו.

בגיל 16 הצטרפה בעקבות אחיה לקן של השוה"צ , בניגוד לרצון הוריה שהיו מאד רחוקים מכל הרעיון הציוני – החלוצי, היא ניהלה עימם מאבק עיקש שבמהלכו אף ברחה מהבית – להבהיר את כוונותיה הרציניות. הפעילות הציונית התרחשה במחתרת תחת עיניה החשדניות של המשטרה ואכן שניים מחבריה נעצרו ומסרו שמות פעילים, ביניהם גם את שמם של מדי ואחיה. במרס 1942 מצאו עצמם במעצר תחת חקירות ולחץ למסור עוד שמות פעילים. מדי בת ה-16 ,לא נשברה גם שהעמידו מולה את אחיה פצוע וזב דם, , גם שאיימו עליה בהוצאה להורג.. במפתיע אחרי שבוע פתאום שוחררה ומאוחר יותר נודע לה שהרומנים עקבו אחריה לראות עם מי נפגשת והיכן. מאוחר יותר שוב עצרו אותה יחד עם חמש חברות, בכלא "מלמיזון" שהיה ידוע בתנאים הקשים והמחמירים לאסירים, 20 שנה גזרו עליהן.

עם כניסת הרוסים ושחרור רומניה, השתחררו גם מדי וחבריה לתנועה. חלקם הפכו לקומניסטים שרופים, בינהם גם אחיה האהוב שנשאר ברומניה, האחרים עלו לישראל ב- 1945 על האניה הלגאלית הראשונה. מדי השתייכה לגרעין שהגיע לקרית חיים שם עבדה בכל מלאכה מזדמנת, יציקת לבנים, סבלות ועוד. ב- 1948 עברו לבית שאן והקימו את קבוץ רשפים.

מדי הילדה מהבית העשיר והמפנק היתה לחלוצה נלהבת שלא חסה על ידיה העדינות, על תנאים קשים ותזונה דלה, אך כאשה תמיד היתה מלובשת בתשומת לב ובאסטטיות שלא פעם חרגו מהצניעות של אז. מדי בעלת הלב העצום שאספה את אמה הקשישה והחולה לביתה וסעדה אותה בכל שנותיה האחרונות...לא מובן מאליו. מדי בעלת הכישורים הכל כך חברתיים והאסטטיים שכל מה שלקחה בידיה קיבל את ציביון אישיותה המיוחדת.

מדי נישאה למישו פריש וילדה את שלושת בניה אילן, עומרי ואודי, בקבוץ היתה דמות מרכזית , מאירת פנים ואהודה, תמיד בתפקידים מרכזיים : וועדת חברים, ועדת בריאות, ועדת מינויים, וועדת חינוך, ועדת תרבות, קניינית למתפרה, פעילה בקבה"א ,במח' הקליטה ועוד ועוד.

לפני כ-15 שנה תפס אותה השיטיון הנורא והיא החלה להיעלם לנו, בתחילה כל התכונות שכל כך היכרנו בה, הכבוד העצמי, ההקפדה בכל עד שלא יכלה יותר להישאר בביתה ומשפחתה העבירה אותה ל"בית השמש" בכפר סבא...

אנחנו נזכור את מדי הפעילה, הנעימה והחייכנית.
לאילן, אודי ועומרי שליוויתם אותה כל התקופות האלו – ישר כח.
יהי זכרה שמור בלב כולנו

קבוץ רשפים

הוסף< חזרה לאתר הנצחה
reshafim abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות